W dniach 17.04.-21.04 w naszej szkole realizowaliśmy tygodniowy projekt profilaktyczny. Celem akcji było kształtowanie prozdrowotnych nawyków żywieniowych oraz podniesienie świadomości dzieci i młodzieży na temat szkodliwości napojów energetycznych.
Działania profilaktyczne odbywały się codziennie zarówno w formie dodatkowych atrakcji oraz działań w trakcie lekcji i zajęć świetlicowych. Uczniowie klas I-III wiedzę o zdrowym odżywianiu zdobywali oglądając filmiki edukacyjne. Wykonywali, także tematyczne prace plastyczne. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawczyniami zadbali, także o odpowiednią dawkę ruchu przygotowując taneczną przerwę.
Lekcje matematyki w klasach IV-VIII skłaniały do głębokiego myślenia, a zadania o tematyce owocowo- warzywnej budziły dyskusje niczym jak na straganie. W ramach poszerzenia wiedzy polonistycznej i rozwijaniu czytelnictwa przeczytaliśmy książkę o tym jak się skończyć może dieta oparta na jedzeniu słodyczy …..nadwaga gwarantowana. W ramach nauki języków obcych przygotowane zostały fiszki językowe na temat produktów spożywczych, aby każdy nowe słówka zapamiętał znalazły się one, także na szkolnych schodach. A poprawności wymowy ćwiczyliśmy na szkolnym apelu. Rozwój artystyczny zapewniły nam zajęcia plastyczne i muzyczne oczywiście związane z tematem zdrowej diety. Na chemii dokonaliśmy analizy ilości cukrów w napojach, które najczęściej pijemy. W trakcie lekcji wychowania fizycznego udowodniono nam, że w zdrowym stylu życia podstawowym elementem jest dobra kondycja. Na zajęciach świetlicowych uczniowie rozwiązywali quizy, wykonywali prace plastyczne, wykonali dekoracje, które ozdobiły naszą szkołą. Na boisku szkolnym rysowali ulubione owoce i warzywa. Uczestnicy Szkolnego Koła Przyrodniczego wykorzystując dostępne w szkole długopisy 3d wykonali nietuzinkowe i niepowtarzalne owoce i warzywa .
W środę szkolna pielęgniarka przeprowadziła prelekcje edukacyjne na temat wpływu cukrów na rozwój próchnicy w jamie ustnej. Przypomniała o zasadach prawidłowego szczotkowania zębów.
W środę odbyła się prelekcja dietetyczek p. Sylwii Wrzalskiej i Romy Szymokowiak, które zdradziły nam złote zasady świadomego i zdrowego odżywiania. Chętni uczniowie mieli możliwość zbadania składu swojego ciała oraz dostali wskazówki względem prawidłowych nawyków żywieniowych.
W czwartek w historii naszej szkoły odbyła się najdłuższa przerwa śniadaniowa. A to wszystko z powodu organizowanego „Festiwalu Drugiego Śniadania”, każda z klas przygotowała z wychowawcami i rodzicami przesmaczne i zdrowe dania jako propozycję drugiego śniadania. Jednym słowem było pysznie i zdrowo. Kolejny raz udowodniliśmy, że energie dzieci i młodzież może czerpać z naturalnych produktów, a nie z energetyków.
W najbliższym tygodniu czeka nas rozstrzygnięcie szkolnych konkursów, realizowanych w trzech kategoriach wiekowych dotyczących świadomego i zdrowego odżywiania. Uczniowie klas I-III na zdjęciach prezentowali zdrowe drugie śniadanie, uczniowie klas IV- V w teście wykazywali się swoją wiedzą o zdrowym odżywianiu. Nagrody niespodzianki czekają na uczestników.
Każdego dnia na uczniów czekała w trakcie przerwy śniadaniowej zdrowa przekąska ufundowana ze środków Rady Rodziców. Uczniowie na drugie śniadanie mieli okazję spróbować zamienników słodyczy czyli bakalii. Kolejnego dnia , każdy uczeń otrzymał owoc niespodziankę. Nie zabrakło, także nabiału, który jest ważnym elementem w diecie dzieci i młodzieży. Promując hasło kampanii w piątek uczniowie wyciskali energię z soczków przecierowych. Za ufundowanie tych pyszności dla każdego ucznia, serdecznie dziękujemy naszej RR.
Realizacja Tygodnia Zdrowia ukończyła się. Liczymy jednak, że poznane nawyki zostaną z nami na dłużej.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w proponowane działania uczniom i ich rodzicom. Za chęć współpracy w realizacji projektu pani dyrektor, wszystkim nauczycielom i wychowawcom oraz pracownikom szkoły. Za zabezpieczenie budżetu niezbędnego w realizacji projektu dziękujemy Radzie Rodziców oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowym w Baranowie.