17 marca to data śmierci św. Patryka- misjonarza, który ewangelizował Irlandię. Stąd Irlandyczycy na całym świecie hucznie celebrują ten dzień, bowiem św. Patryk jest patronem "Zielonej Wyspy". W tym dniu "zazieleniło" się również w naszej szkole. Uczniowie założyli odzież w odcieniach zieleni. Od progu witała ich świąteczna dekoracja - gazetka z informacjami o św. Patryku oraz wystawa prześlicznych kapeluszy Laprechauna. Stanowiły ją prace dzieci, które wzięły udział w szkolnym konkursie na najpiękniejszy kapelusz tego irlandzkiego skrzata. Było ich aż 28! Wszystkie cudowne, więc komisja konkursowa miała nie lada orzech do zgryzienia. Ostatecznie przyznano osiem równorzędnych wyróżnień. Oprócz tego, dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców, odbył się kiermasz słodkości. Rodzice, niczym mistrzowie cukiernictwa, przygotowali kolorowe babeczki, ciasteczka oraz zielone i pomarańczowe galaretki. Dzień sw. Patryka w naszej szkole uważamy za udany!
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
- 17
DRZWI OTWARTE W SZKOŁACH PONADPODSTAWOWYCH
W czwartek 9 marca uczniowie klasy 8 uczestniczyli w dniach otwartych dwóch szkół ponadpodstawowych w Kępnie. Swoje podwoje otworzyły im Liceum Ogólnokształcące im. H. Sucharskiego orz Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1. Uczniowie na spotkaniu z dyrekcją danej szkoly zostali zapoznani z ofertą edukacyjny placówki oraz poinformowani o zasadach rekrutacji i obowiązujących ich procedurach. Następnie mieli możliwość obejrzeć zaplecze dydakryczne szkół. Odwiedzili klasopracownie, w których mogli wykonywać różne aktywności. Towarzyszli im licealiści, którzy dzieli się wrażeniami i opiniami na temat swojej szkoły. Wizyta ta z pewnością pomoże naszym ósmoklasistom w dokonaniu właściwego wyboru.
DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE
- 22
"Raz do roku jest taki dzień, Który przemija jak piękny sen... Wszystkie kobiety, panie i matki, W dniu tym dostają pachnące kwiatki...." 8 marca wszystkie Panie w naszej szkole, małe i duże świętowały Dzień Kobiet. upłynął on w bardzo miłej atmosferze. Członkowie Samorządu Uczniowskiego wręczyli Paniom kwiatki a dziewczynki obdarowali słodkim upominkiem. Wszyscy chłopcy pamiętali o swoich koleżankach z klasy, były życzenia, urocze prezenty i wspólna zabawa.
Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla klas IV-VI
We wtorek 28 lutego uczniowie klasy VI wzięli udział w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego dla klas IV - VI. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół w Baranowie. Test konkursowy zawierał pytania dotyczące znajomosci gramatyki, słownictwa oraz wiedzy o Wielkiej Brytanii. Maksymalna ilość punktów jaką można było zdobyć to 45. Niestety, tym razem nie udało nam się zdobyć wystarczającej liczy punktów, aby stanąć na podium, jednak czas spędzony na przygotowaniu do tego wydarzenia nie był stracony. Uczniowie utrwalili i poszerzyli swoją wiedzę, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
- 15
W poniedziałek, 27 lutego 2023 roku w bibliotece Szkoły Podstawowej w Słupi miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Tego dnia z książek i książeczek powychodzili bohaterowie baśni i bajek, by spotkać się z pierwszoklasistami. Pojawiły się krasnoludki na czele z Koszałkiem- Opałkiem, Lis Witalis, Czerwony Kapturek , Alladyn, Alibaba, Kot w butach, był sum wąsaty, mucha i inni bohaterowie. Do dzieci przemówiła Królowa Książka i jej mąż Król Czytelnik.
Po spotkaniu z tymi postaciami uczniowie klasy I złożyli uroczyste przyrzeczenie, w którym oświadczyli, że będą czytać i szanować książki, a następnie zostali pasowani przez panią dyrektor Urszulę Moś na czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wykonane ręcznie zakładki do książek.
Pierwszoklasistom życzymy pięknych przygód przeżytych w krainie książek.
DRZWI OTWARTE W LO NR 1 - 09.03.2023 r.
KONKURS PROFILAKTYCZNY
STYPENDIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Celem wsparcia finansowego jest ułatwienie życia i kariery stypendystom, którzy na to zasługują i/lub tego potrzebują. Niezależnie jednak od tego, jaki to rodzaj wsparcia, ma ono na celu wspieranie uczniów w dalszej edukacji. Stypendia dla uczniów są przyznawane dzieciom i młodzieży, którzy nadal chodzą do szkoły. Stypendyści zazwyczaj otrzymują comiesięczną sumę na kontynuację pasji naukowych. Zachęcamy do zapoznania się możliwymi formami wsparcia w wymiarze ogólnopolskim, szczegóły w ulotce oraz na stronie mojestypendia.pl
Propozycje testów online kierowanych do uczniów klas VIII
BAL KARNAWAŁOWO- WALENTYNKOWY
- 34
Dnia 18 lutego 2023 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Organizatorem była Rada Rodziców prężnie działająca w naszej szkole.
Bal odbył się w dwóch grupach. Najpierw bawiły się przedszkolaki, a od godziny 17.00 parkiet zajęli uczniowie klas I-VIII. Zabawę prowadził doskonały DJ. Tańce i zabawy przeplatane były poczęstunkiem. Rodzice zadbali nie tylko o słodycze i przekąski. Wszystkie dzieci zjadły pyszną pizzę.
Rodzicom dziękujemy za zorganizowanie cudownej zabawy.
TŁUSTY CZWARTEK
- 1
W naszej szkole jak zwykle tłusty czwartek minął na słodko: z pysznymi, lukrowanymi pączkami z konfiturą.
Dziękujemy Radzie Rodziców za słodki poczęstunek!
WALENTYNKI
- 10
Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanej skrzynki. Trzeba przyznać, że szkolni listonosze nie narzekali na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości.
W tym dniu obowiązywał także specjalny dress code - ubrania w kolorze czerwonym, a szkolne korytarze udekorowano w barwach zarezerwowanych dla Dnia Zakochanych.
Półkolonie zimowe w naszej szkole
- 28
W dniach od 30.01.2023 roku do 3.02.2023 roku w naszej szkole obyły się półkolonie zimowe przepełnione wspólną zabawą i wieloma atrakcjami. W półkoloniach uczestniczyło 24 uczniów klas 1-3. Półkolonie zaczęliśmy od pobytu na krytej pływalni Qarium w Kępnie. We wtorek odwiedziliśmy Warsztaty Terapii Zajęciowej gdzie wspólnie z podopiecznymi ośrodka braliśmy udział w warsztatach muzycznych, sensorycznych oraz tworzyliśmy własne kolorowe, pachnące mydełka. W środę odbyły się zajęcia z profilaktyki uzależnień prowadzone przez specjalistkę ośrodka diagnostyczno-profilaktycznego pod tytułem „ Moja pasja, a uzależnienia”. W tym dniu wykonaliśmy również kolorowe maski karnawałowe. W czwartek było bardzo smacznie, kolorowo i zdrowo. Robiliśmy owocowe sałatki, szaszłyki oraz koktajl. Następnie tworzyliśmy również ilutracje do teatrzyku kamishibai. Zilustowaliśmy wiersz "Na straganie " Jana Brzechwy oraz bajkę o "Misiu Bumbumku, czyli o tym , że nie wolno dokuczać innym". W piątek obejrzeliśmy film pt.: „Skarb Mikołajka” , oczywiście nie zabrakło popcornu. Każdego dnia odbywały się gry i zabawy ruchowe na sali gimnastycznej, gry stolikowe oraz zajęcia plastyczne. Półkolonie sfinansowane zostały z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Baranów.
To był naprawdę wspaniały czas przepełniony dobrą zabawą. Dziękujemy wszystkim za udział!
Wychowawcy półkolonii: Iwona Tomaszewska, Bożena Pośpiech.
OFERTA PORADNI PSYCHOLOGICZO-PEDAGOGICZNEJ W KĘPNIE
BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
Konkurs historyczny „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”
11 stycznia odbył się konkurs historyczny „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Został on zorganizowany z okazji 104 rocznicy wybuchu powstania, którą obchodziliśmy 27 grudnia 2022 roku. Tematyka konkursu dotyczyła wydarzeń i postaci, związanych z tym ważnym wydarzeniem historycznym. Wzięło w nim udział 17 uczniów z kl. 6 i 8. Młodzież wykazała się dobrą znajomością zagadnień konkursowych.
Wyniki konkursu „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”
I miejsce zdobyła Zofia Giezek
II miejsce uzyskała Natalia Malcher
III miejsce zajął Bogdan SirizinskijGratulacje!
Laureaci otrzymali nagrody książkowe, wszystkim uczestnikom konkursu wręczono pamiątkowe dyplomy
i słodki upominek. Organizatorką konkursu była nauczycielka historii pani J. Janicka.
Apel upamiętniający Powstanie Wielkopolskie
„Nikt im iść nie kazał - poszli, bo tak chcieli, bo takie dziedzictwo wziął po dziadach wnuk.
Nikt nie pytał o nic, a wszyscy wiedzieli, za co idą walczyć, komu płacić dług”
Roman Wilkanowicz
411 stycznia w Szkole Podstawowej w Słupi pod Kępnem odbył się apel upamiętniający 104 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Szczególną rolę odegrało w historii naszego regionu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w listopadzie 1918 roku, Wielkopolska nadal pozostawała poza granicami odradzającego się państwa.
Mocarstwa, które po I wojnie światowej, ustalały nowy porządek w Europie, traktowały nasz region jako część Niemiec. Jednak nasi przodkowie czuli się Polakami i postanowili walczyć o powrót Wielkopolski do Rzeczypospolitej. W tym celu zorganizowali powstanie antyniemieckie.
Powstanie Wielkopolskie było jednym z nielicznych polskich powstań, które zakończyło się zwycięstwem. Wielkopolska- kolebka państwa polskiego, znów znalazła się w jego granicach.
W efekcie tego wydarzenia, 17 stycznia 1920 roku, Ziemia Kępińska powróciła do Macierzy.
W zaprezentowanej części artystycznej uczniowie przedstawili krótką historię Powstania Wielkopolskiego, jego przebieg i postacie historyczne z nim związane.
Podczas apelu podsumowany został konkurs historyczny „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”.
Pobyt uczniów kl. 6 i 8 w muzeum w Kępnie
- 16
25 stycznia uczniowie kl. 6 i 8 odwiedzili Muzeum im Piotra Potworowskiego w Kępnie. Młodzież wzięła udział w warsztatach linorytniczych „Grafiki światłem rytowane – prace Antoniego Serbeńskiego w zbiorach muzeum”. Wprowadzeniem do zajęć artystycznych była prezentacja, podczas której uczniowie poznali życie i działalność lokalnego artysty. Antoni Serbeński to malarz i grafik pochodzący z Tarnopolszczyzny, który ostatnie dwadzieścia pięć lat swojego życia spędził w Ostrzeszowie. Na swoich obrazach uwiecznił wiele urokliwych zakątków południowej Wielkopolski, a Ziemię Ostrzeszowską uczynił swoją Małą Ojczyzną. Podczas warsztatów uczniowie poznali technikę linorytu i i wykonali odbicia samodzielnie przygotowanych wzorów. Wykonanie własnego linorytu okazało się dla naszych uczniów ciekawą i inspirującą zabawą, powstała interesująca galeria prac. Wyjazd do Kępna zakończył się posiłkiem w Macdonalds, uczniowie zadowoleni wrócili do szkoły.
Konkurs literacki- EKORYMY
W listopadzie 2022 roku uczniowie z klasy IV oraz V- Adrianna, Martyna, Joanna, Oliwier wzięli udział w konkursie literackim ogłoszonym przez ZZO w Olszowie. Dzieci ułożyły wiersze na temat segregacji odpadów. W treści należało zawrzeć nazwę zakładu. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali piękne nagrody i dyplomy ufundowane przez ZZO w Olszowie. Młodym literatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Gminny Konkurs Kolęd
- 7
Dnia 19.01.2023 r. w Zespole Szkół w Łęce Mroczeńskiej odbył się XIX Gminny Konkurs Kolęd. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych gminy Baranów. Naszą szkołę w kategorii klas 1-3 reprezentowały: Fomichova Kseniya kl. III, która zdobyła wyróżnienie oraz Weronika Hełka kl. I. W kategorii klas 4-6: Maria Czapczyńska kl. IV, która zajęła I miejsca oraz Adrianna Barczak z kl. IV.
Gratulujemy naszym uczennicom udanych występów.