W dniu 20.10.2022 r. zorganizowana została w naszej szkole akcja charytatywna wspierająca leczenie onkologiczne Sary Rachlak - byłej mieszkanki Baranowa. W tym dniu, każdy uczeń i przedszkolak mógł zakupić odblaskowe serduszko jako formę charytatywnej cegiełki. Jesteśmy wzruszeni Waszą wielkodusznością, solidarnością. Na konto „Fundacji SiePomaga” przelaliśmy zebraną sumę w kwocie 2111,33 zł. Kolejny raz wspólnymi siłami udowodniliśmy, że jako społeczność szkolna, nie potrafimy przejść obojętnie wobec losu drugiego człowieka, a tym bardziej małego dziecka. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
IV POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI LOKALNYCH TWÓRCÓW
Dnia 26.10.2022 r. uczeń Kamil Malcher z kl. IV reprezentował naszą szkołę w IV Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Lokalnych Twórców.
Kamil zaprezentował dwa utwory: "W pamiętniku Zofii Bobrówny" oraz "Balladę o kotkach, myszce i babuni" p. Stefana Skąpskiego - ucznia i absolwenta naszej szkoły z pierwszej połowy XX wieku.
Święto poezji dało uczniom okazję posłuchać pięknej poezji romantycznej oraz tej współczesnej, której autorami są nasi lokalni twórcy.
Na zakończenie spotkania uczniowie i ich opiekunowie mieli możliwość wysłuchania ciekawej opowieści p . Floriana Piaseckiego – regionalisty, emerytowanego nauczyciela, autora książki pt. „Laski”.
ŚWIĘTO ZIEMNIAKA W ŁĘCE MROCZEŃSKIEJ
- 3
Dnia 20 października 2022 roku sześcioosobowa reprezentacja naszej szkoły została zaproszona do udziału w GMINNYM ŚWIĘCIE ZIEMNIAKA. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy V: Oliwia, Joanna, Martyna, Patrycja, Marianna oraz Wojciech. Impreza rozpoczęła się od przedstawienia historii ziemniaka, którą zaprezentowały uczennice z Łęki Mroczeńskiej. Potem uczniowie przystąpili do wspólnej zabawy. Dwuosobowe drużyny z każdej szkoły wykonywały pracę plastyczną, do której należało wykorzystać stemple wykonane oczywiście z ziemniaków. Wśród zabaw sprawnościowych były zmagania, do których wykorzystano ziemniaczki. I tak uczniowie z zawiązanymi oczami zbierali do kosza kartofelki, sadzili je, biegli slalomem tocząc ziemniaka kijem do unihokeja, a nawet rzucali pyrkiem do celu. Należało również obrać jak najwięcej gruli na czas. Jak na święto ziemniaka przystało uczniowie smakowali pyszne frytki przygotowane przez pracowników szkoły w Łęce. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz porcelanowe kubeczki. Organizatorom dziękujemy za wspaniałą zabawę.
Mistrz Tabliczki Mnożenia
Jak co roku uczniowie klasy IV przystąpili do klasowego konkursu o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia. Uczestnicy mieli za zadanie udzielić poprawnej odpowiedzi w trakcie dyktanda, podczas którego wykonywali działania z tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie 100. Kolejny etap konkursu to wykonanie zadań, w których musieli wykazać się sprytem i szybkością.
W tym roku Mistrzynią Tabliczki Mnożenia została Marcelina Zarańska,
II miejsce zajęły Natalia Płóciennik i Maria Czapczyńska
III miejsce zajął Kamil Malcher
Laureaci otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy słodkie upominki.
ŻYWA LEKCJA PRZYRODY
- 17
Dnia 20.10.2022 r. w Zespole Szkół w Słupi pod Kępnem odbyło się spotkanie z p. Aleksandrą Barton z Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach. Pani Aleksandra przeprowadziła "Żywą lekcję przyrody" związaną z lasem.
Uczniowie oraz przedszkolacy poznali wiele gatunków drzew: uczyli się je rozpoznawac po liściach, uczyli się pojęć, np. co tojest szkółka, młodnik, starodrzew, dowiedzieli się, w jaki sposób można zmierzyć grubość i wysokość drzewa. Z zaciekawieniem słuchali opowieści pani Aleksandry o zbiorze nasion, sadzeniu nowych drzew, poszukiwaniu owadów szkodników i ich eliminacji z ekosystemu.
Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali słodki upominek, pamiątkowe smycze lub opaski odblaskowe z logo LZD w Siemianicach oraz sadzonki sosny zwyczajnej.
Pani Aleksandrze serdecznie dziękujemyza przekazaną wiedzę, a pani Bogusiza zorganizowanie spotkania.
ŚLUBUJEMY!
- 20
18 października 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci w obecności swoich rodziców oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Słupi pod Kępnem. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że m.in. potrafią pięknie śpiewać, grać na instrumentach, tańczyć oraz recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły panią Urszulę Moś. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Nowopasowani uczniowie otrzymali życzenia od kolegów ze straszych klas oraz "pomocne dłonie" od Samorządu Uczniowskiego.
Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2022
- 12
W poniedziałek 17 października 2022 r. w Zespole Szkół w Słupi pod Kępnem świętowaliśmy DEN.
W tym dniu wszyscy przybyli do szkoły w strojach galowych.
O godz. 8.30 na sali gimnastycznej zgromadzili się pracownicy szkoły oraz przedszkolaki i uczniowie.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Urszula Moś składając życzenia pracownikom. Był też miły moment, który podlegał na wręczeniu nagród nauczycielom i pracownikom obsługi.
Następnie na scenie pojawili się członkowie koła teatralnego, którzy przedstawili pokaz mody i pomocy szkolnych.
Uczniowie pokazali stroje z różnych epok począwszy od epoki kamienia łupanego poprzez średniowiecze i czasy współczesne.
Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia, wręczając pracownikom laurki i kolorowe bloniki. Życzenia pracownikom złożyli również członkowie Samorządu Uczniowskiego.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Święto, które powinno być świętem nas wszystkich. Często w codziennym biegu zapominamy o sobie, o swoim dobrostanie. Pędzimy, biegniemy, jesteśmy przeładowani informacjami i bodźcami. Cały dzień w szkole wypełniony zajęciami, głośnymi przerwami, ciągle coś się dzieje. Potem do domu, zjeść obiad, zajęcia dodatkowe, zadanie domowe, nauka na kartkówkę, wyprowadzić psa, a na półce wciąż zalega nieprzeczytana lektura.
Uczymy się wielu rzeczy, mniej i bardziej przydatnych. A czy uczymy ich dbania o swoje zdrowie psychiczne? Powiedzenia "stop" w odpowiednim momencie? Wyczucia, kiedy przyda im się przerwa?
Poniższe grafiki to krótkie podpowiedzi, jak dbać o zdrowie psychiczne.
Uczmy się dbać o swoje zdrowie psychiczne :)
5
SERCE NA NAKRĘTKI
Przy naszej szkole stanęło serce na nakrętki.
We wcześniejszych latach również uczestniczyliśmy w akcjach zbierania nakrętek na rzecz chorych dzieci. Tym razem będą one wrzucane bezpośrednio do serduszkowego pojemnika, które zostało umieszczone przed placówką. Mieszkańcy Słupi oraz okolic zapewne przyłączą się do akcji i również będą mieli możliwość uzupełnienia serca nakrętkami. Taka inicjatywa ma walory wychowawcze i edukacyjne. Dzieci uczą się, że mogą pomóc, a także tego, że należy chronić środowisko. Ideą akcji jest długofalowa pomoc potrzebującym, gdyż dochód ze sprzedaży firmom recyklingowym zebranych nakrętek, przeznaczany jest na cele charytatywne.
Przyłączyliśmy się do realizacji IV edycji Akcji Ogólnopolskiej SADZIMY
4 lata temu akcję oficjalnie zainaugurowali Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wzięli udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017r.
W tego rocznej akcji zostało zasadzone milion drzewek.
Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Namysłów otrzymaliśmy sadzonki sosny, które będziecie mogli posadzić w swoich przydomowych ogrodach. W ramach akcji organizowanej w dniu 6 października Pani Dyrektor wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego dokonała posadzenia drzewka iglastego ŚWIERKU SZLACHETNEGO. Z biegiem czasu stanie się on piękną choinką, która będzie cieszyć nasze oczy szczególnie w okresie Bożego Narodzenia.
12
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 29 WRZEŚNIA 2022 ROKU
W czwartek nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji głośnego czytania. W tym dniu nauczyciele w poszczególnych klasach czytali uczniom najciekawsze fragmenty różnych utworów. Wśród czytanych tekstów znalazły się fragmenty książek księdza Jana Twardowskiego, Małgorzaty Musierowicz, Astrid Lindgren, Jana Brzechwy. Najmłodsi, którym wiersze czytała pani ze szkolnej biblioteki, wysłuchali wesołych wierszyków Marii Konopnickiej oraz Marii Kownackiej. Celem akcji było zachęcenie wszystkich do sięgnięcia po książkę. Odzew był natychmiastowy. Na przerwie biblioteka wypełniła się uczniami, którzy zaciekawieni czytanymi tekstami przyszli wypożyczyć „coś ciekawego i wesołego”.
5
Powiatowa Olimpiada Matematyczno – Sportowa im. Feliksa Linke w Zespole Szkół w Laskach
5.10.2022r. odbyła się Powiatowa Olimpiada Matematyczno – Sportowa.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: uczennice klasy IV Adrianna Barczak i Marcelina Zarańska, z klasy V - Marianna Zarańska i Bruno Michalczyk, z klasy VI – Mateusz Błażejewski i Dawid Kawula. Opiekunem drużyny była p. Beata Kotłowska.
Rywalizacji była bardzo wyrównana, a nasz drużyna zajęła III miejsce za co otrzymaliśmy pamiątkowy puchar, a wszyscy uczniowie długopisy z nazwą Olimpiady.
W zmaganiach matematyczno-sportowych brało udział 10 szkół z powiatu Kępińskiego: SP w Siemianicach, SP w Hanulinie, SP w Krążkowych, SP w Słupi, SP nr 2 w Kępnie, SP nr 3 w Kępnie, SP w Trzcinicy, SP w Laskach, SP w Mroczeniu i SP w Bralinie.
Każda szkoła wystawiła 6-osobową drużynę. Uczniowie w duchu sportu rozwiązywali różne zadania matematyczne.
Ostateczna klasyfikacja:
I miejsce - SP nr 3 w Kępnie,
II miejsce- SP w Hanulinie,
III miejsce- SP w Słupi.
Olimpiada miała na celu uczcić pamięć niezwykłego człowieka jakim był Pan Feliks Linke - wieloletni nauczycieli szkoły w Laskach i niepodważalny autorytet.
4
Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2022
- 36
Dnia 21 września 2022 roku w ZS w Słupi pod Kępnem, odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Głosowanie poprzedziła kampania wyborcza, w ramach której kandydaci przygotowali plakaty prezentujące ich program wyborczy, czyli zadania, które chcieliby zrealizować w bieżącym roku szkolnym. Trzeba przyznać, że uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i ciekawymi pomysłami. Plakaty zostały zaprezentowane w korytarzu szkolnym i cieszyły się dużym zainteresowaniem przyszłych wyborców.
Do SU kandydowało 18 uczniów, czynny udział w wyborach wzięli uczniowie kl. III-VIII oraz nauczyciele. Mogli oni oddać swój głos na 3 kandydatów. Wypełnione karty do głosowania, wyborcy wrzucili do urny w lokalu wyborczym, umiejscowionym w sali obok Izby Pamięci. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: pani Zofia Dziedzic (przewodnicząca) oraz uczennice kl. VIII: Zuzanna Siwa i Zofia Giezek (członkinie komisji). Po zliczeniu głosów komisja zatwierdziła oficjalne wyniki wyborów.
W składzie Zarządu SU znalazło się 10 uczniów: Adrianna Barczak, Martyna Stryjak, Marianna Zarańska, Jakub Poziemba, Diana Bihuniak, Natalia Malcher, Nikola Małolepsza, Zuzanna Siwa, Michalina Jańska i Kamil Lubojański.
Zarząd ukonstytuował się 23 września i dokonał wyboru władz SU. Przewodniczącym SU został Kamil Lubojański, a wiceprzewodniczącą Michalina Jańska.Wyniki wyborów zostały przedstawione całej społeczności szkolnej 27 września. Podczas apelu, uczniom powołanym do pracy w SU zostały wręczone Akty Nominacji. Organizacją wyborów zajęły się opiekunki SU: Iwona Tomaszewska, Zofia Dziedzic i Jolanta Janicka.
Gratulujemy młodzieży, która w bieżącym roku szkolnym podjęła się pracy w SU, dla dobra całej społeczności uczniowskiej!
Dziękujemy również wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w wyborach i wsparcie swoich kandydatów. Po raz kolejny celująco zdaliście egzamin z demokracji!
83. Rocznica agresji sowieckiej na Polskę
- 10
Wrzesień to miesiąc, w którym szczególnie pamiętamy o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej. Był to największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości.
Wojna rozpoczęła się pierwszego września 1939 roku, agresją Niemiec hitlerowskich na Polskę. Pomimo przewagi wroga, polscy żołnierze bohatersko bronili kraju. Ostateczny cios polskim nadziejom został zadany 17 września 1939 r. Tego dnia wojska Rosji sowieckiej, dokonały agresji na wschodnie obszary Polski.
17 września obchodziliśmy 83 rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Napaść na Polskę była wynikiem tajnego porozumienia, tak zwanego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.
Porozumienie to przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego.
Mimo trudnego położenia Polacy nie poddawali się. Jednak kampania wrześniowa czyli wojna obronna, zakończyła się ich porażką.
Wkrótce potem hitlerowskie Niemcy i sowiecka Rosja dokonały podziału ziem polskich. Był to tak zwany czwarty rozbiór Polski.
Inwazja sowiecka zakończyła się krwawą okupacją, wymordowaniem polskiej kadry oficerskiej i wywiezieniem setek tysięcy Polaków do sowieckich łagrów.
Wojna trwała prawie sześć lat, ogarnęła Europę, a potem cały świat. Bilans konfliktu był straszny. Wśród prawie pięćdziesięciu milionów ofiar, sześć milionów stanowili obywatele polscy. Dramat II wojny światowej powinien być przestrogą dla kolejnych pokoleń.
Niestety, przywódcy niektórych państw nie wyciągnęli właściwych wniosków z tego tragicznego wydarzenia. Obecnie trwa wojna na Ukrainie. Za wschodnią granicą Polski cierpią ludzie. Wielu z nich, w tym uczniowie z Ukrainy, którzy uczęszczają do naszej szkoły, znalazło schronienie w Polsce.
Mamy nadzieję, że wojna szybko się zakończy i naród ukraiński oraz cały świat, będzie mógł żyć w pokoju.
Wśród ofiar II wojny światowej znaleźli się także mieszkańcy Słupi. Wiosną 1940 roku, na rozkaz Stalina, w Katyniu i w Miednoje, zamordowano około dwudziestu dwóch tysięcy polskich oficerów. Wśród nich byli pochodzący ze Słupi: kapitan Piotr Jeż, porucznik Franciszek Lorenz i podporucznik Franciszek Małolepszy. Upamiętnia ich tablica na budynku przedszkola. Mieszkańców Słupi, którzy zginęli podczas wojny, upamiętnia również lokalny Pomnik Ofiar II wojny światowej.
Uczniowie naszej szkoły upamiętnili 83 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę przygotowując krótki apel, podczas którego minutą ciszy oddali hołd poległym mieszkańcom Słupi i wszystkim ofiarom wojny na Ukrainie.
Po apelu członkowie Samorządu Uczniowskiego i delegacje z kl. I-III zapaliły znicze pod Pamiątkową Tablicą na budynku przedszkola. Następnie uczniowie kl. V i towarzyszący im przedstawiciele kl. 4-8, udali się pod Pomnik Ofiar II Wojny Światowej w Słupi pod Kępnem, aby uczcić pamięć tych, którzy zginęli za wolną Polskę.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
- 12
15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W naszej szkole na ubraniach uczniów i nauczycieli dominowały kropki. Na szkolnym apelu uczniowie poznali historię bohaterki książki „The Dot”, którą napisał Peter Reynolds. Jest to historia dziewczynki Vashti która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Każdy „wykropkowany” uczeń otrzymał słodką niespodziankę. W tym dniu również uczniowie tworzyli różne prace plastyczne z kropką w roli głównej. Odbyła się również akcja po hasłem „Narysuj swoją kropkę”,zorganizowana przez Samorząd Uczniowski , która polegała na narysowaniu swojej kropki na szkolnym plakacie. To był wspaniały dzień dla nas wszystkich!
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
- 2
Dnia 01 września 2022 roku w Szkole Podstawowej w Słupi pod Kępnem hymnem Polski rozpoczął się rok szkolny 2022/23. Następnie zostało przywołane ważne historyczne wydarzenie - wybuch II wojny światowej, który uczczono minutą ciszy.
Pani dyrektor Urszula Moś powitała wszystkich zebranych uczniów, rodziców i nauczycieli. Wyjątkowo zosatali przywitani pierwszoklasiści, którzy wyszli na środek sali, aby cała społeczność szkolna mogła ich poznać. Pani dyrektor przedstawiła grono pedagogiczne i poszczególnych wychowawców klas oraz życzyła wszystkim owocnej pracy i wielu sukcesów.
GMINNE DOŻYNKI
Lato w pełni, ale uczniowie naszej szkoły nie próżnują nawet podczas wakacji. A to za sprawą Gminnych Dożynek, których organizacją w tym roku zajęła się Słupia pod Kępnem.
Wśród wielu atrakcji pojawił się występ dzieci i młodzieży z naszej szkoły. Uczniowie wraz z Paniami Grażyną Kluczyńską, Anną Kamińską, Sabiną Chwał – Barczak przygotowali program muzyczno-poetycki okraszony przepięknym tańcem - trojakiem. Młodzież podziękowała rolnikom za ich trud i za to, że mamy chleb, a także złożyła serdeczne życzenia śpiewając pieśń „Życzymy, życzymy...”. Było trochę na poważnie i z nutką refleksji, szczególnie kiedy zabrzmiały dźwięki znanych piosenek: „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, „Panno pszeniczna”. Młodzież zaprosiła do wspólnego śpiewania piosenek biesiadnych, wszystkim znanych i przez wielu bardzo lubianych.
Trzeba przyznać, że występ zgromadził pod sceną duże grono widowni, która gromkimi brawami podziękowała młodym artystom za piękne widowisko. Również Pani Wójt doceniła trud młodzieży, ponieważ każdy występujący otrzymał upominek od Gminy Baranów.
Z całego serca dziękujemy zaangażowanym w to przedsięwzięcie: absolwentkom i uczniom naszej szkoły i ich rodzicom.
10
STYPENDIA SOCJALNE
Urząd Gminy w Baranowie
Informuje, że w dniach od 01.09.2022r. do 15.09.2022r. można składać wnioski o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym
dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowychna rok szkolny 2022/2023 zamieszkałych na terenie gminy Baranów
Kryterium dochodowe zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004r.
o pomocy społecznej (tj. Dz. U z 2021r. poz. 2268) wynosi 600,00 zł netto na osobę w rodzinie.Wypełnione wnioski wraz z kompletem dokumentów przyjmowane będą przez Centrum Usług Wspólnych w Baranowie, ul. Objazdowa 24, 63-604 Baranów
(obok „Chaty Baranowskiej”)