Szacunek i tolerancja to dwa bardzo ważne elementy życia w społeczeństwie. Zarówno dzieci, jak i dorośli różnią się od siebie pod wieloma aspektami. Szkoła jest jednym z miejsc, w których dziecko może zaobserwować te różnice i nauczyć się akceptowania, ponieważ każdego dnia otacza się ludźmi odmiennymi od swojej osoby. Warto o tych różnicach rozmawiać. Z tego też powodu w klasie V zrealizowaliśmy 12.04 zajęcia rozwijające w uczniach i uczennicach umiejętność budowania porozumienia z osobami o odmiennych poglądach, pochodzeniu etnicznym czy doświadczeniu życiowym.
ŚWIAT WIDZIANY WIELOMA OCZAMI , CZYLI OD EMPATII DO TOLERANCJI...
SZKOLNY KONKURS JEZYKA ANGIELSKIEGO
W piątek 5 kwietnia odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klasy 3. W trakcie 45 minut dzieci rozwiązywały test gramatyczno - leksykalny. Najwyższy wynik uzyskał Marcel Soga. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Pliszka,a trzecie miejsce zajęła Zofia Błażejewska. Laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, które wręczyła im pani dyrektor Anna Kamińska na apelu szkolnym w piątek 12 kwietnia. Marcel i Marcin będą reprezentować naszą szkołę w etapie gminnym tego konkursu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a chłopcom życzymy kolejnego sukcesu 👍
DRUGIE MIEJSCE W TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ
W środę 10 kwietnia 2024 roku na boisku w Baranowie w ramach Igrzysk Dzieci obyły się Mistrzostwach Gminy w Piłce Nożnej. W zmaganiach udział wzięły drużyny z wszystkich szkół gminy. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Bruno Michalczyk, Kamil Malcher, Filip Hillenberg, Wiktor Wróbel, Wojciech Krupa, Hubert Stryjak, Piotr Stężała, Jacek Kaczmarek, Mateusz Giezek, Jan Lenart. Nasi chłopcy wywalczyli II miejsce i awansowali do zawodów powiatowych. Najlepszym strzelcem turnieju został Kamil Malcher.
Gratulujemy sukcesu!
SZKOLNE KOŁO CARITAS Z WIZYTĄ W ŚWIĄTYNI PARAFIALNEJ
W niedzielę 14 kwietnia wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkoły w Słupi pod Kępnem wraz z opiekunem p. Bożeną przybliżyli nam czym jest wolontariat i czym tak naprawdę zajmują się na co dzień. Wolontariusze aktywnie biorą udział w życiu Caritas diecezji kaliskiej. Uroczyście obchodzą Dzień Dobra, Światowy Dzień Chorych, Diecezjalne Spotkanie Wolontariuszy z ks. bp. Damianem Brylem. Przeprowadzają akcję "Tak!Pomagam", zbiórki dla ubogich i dla schroniska dla zwierząt. Biorą udział w różnych warsztatach z osobami niepełnosprawnymi w ośrodku Caritas, w festynach i piknikach. Dlaczego warto pomagać? Bo uczucie, gdy pomożesz drugiej osobie - bezcenne. I tego uczmy się od naszych wolontariuszy SKC Caritas.
SPOTKANIE SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS
12 kwietnia 2024 r. na zaproszenie księdza biskupa Damiana Bryla i Caritas Diecezji Kaliskiej wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół w Słupi pod Kępnem uczestniczyli w Diecezjalnym Spotkaniu Wolontariuszy i Opiekunów Szkolnych Kół Caritas. To spotkanie jest swoistym podziękowaniem Wolontariuszom i Opiekunom za pracę na rzecz ludziom ubogim i najbardziej potrzebującym. Uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. bpa Damiana Bryla, dyrektora Caritas ks. Piotra Kowalka, opiekuna SKC ks. Łukasza Skorackiego i spotkanie miało miejsce w parafii św. Marcina w Kępnie.
2
NIESPODZIANKA OD SPONSORÓW
W kwietniu, tuż po Świętach Wielkiej Nocy otrzymaliśmy niespodziankę, z której skorzystają wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Państwo Joanna i Kamil Lenartowie zakupili dla nas sprzęt sportowy w postaci piłek do gier zespołowych takich jak siatkówka, koszykówka, szczypiorniak czy piłka nożna a także zestaw kul lekkoatletycznych.
Ta niespodzianka sprawiła nam wielką radość. Na pewno przyjemniej jest korzystać z nowych, niezniszczonych sprzętów, podczas zajęć wychowania fizycznego.
Bardzo dziekujemy za ten dar. Zajączek był dla nas w tym roku wyjątkowo hojny😉
GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY
W czwartek 11 kwietnia 2024r. w Zespole Szkół w Słupi pod Kępnem odbył się Gminny Drużynowy Konkurs Matematyczny dla klas IV, V, VI i VII. Każda szkoła była reprezentowana przez dwuosobowe zespoły w 2 kategoriach: uczniowie klas IV – V oraz uczniowie klas VI – VII. Konkurs odbył się w dwóch etapach. W pierwszym uczestnicy mieli za zadanie w ciągu 1 godziny wykonać cztery zadania otwarte, w formie krzyżówek, łamigłówek, zadań tekstowych, itp., a po krótkiej przerwie przez 30 minut wykonywali zdania typu Prawda – Fałsz.
Komisja w składzie: p. Monika Cieślar - nauczycielka matematyki z Zespołu Szkół w Baranowie, p. Dorota Kaczmarek – nauczycielka matematyki z Zespołu Szkół w Łęce Mroczeńskiej, p. Barbara Owczarek - nauczycielka matematyki z Zespołu Szkół w Mroczeniu i p. Anna Brust- nauczyciel matematyki z Zespołu Szkół w Donaborowie, wyłonili zwycięzców.
W wyniku bardzo wyrównanej rywalizacji:
w kategorii klas IV – V
I miejsce – drużyna z Zespołu Szkół w Baranowie
I miejsce - drużyna z Zespołu Szkół w Mroczeniu
III miejsce - drużyna z Zespołu Szkół w Donaborowie
I miejsce – drużyna z Zespołu Szkół w Donaborowie
II miejsce - drużyna z Zespołu Szkół w Mroczeniu
III miejsce - drużyna z Zespołu Szkół w Łęce Mroczeńskiej
Laureaci oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe i rzeczowe, które zostały ufundowane przez Urząd Gminy w Baranowie .
Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy nauczycielom pracującym w komisji i wszystkim nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu.
8
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI KLAS I - III
Dnia 12 kwietnia 2024 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I – III.
Celem konkursu było:
• popularyzowanie wielobarwnej poezji dziecięcej,
• promowanie talentów recytatorskich,
• kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego.
W konkursie wzięło udział 9 recytatorów. Wśród prezentowanych utworów przeważały wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Konkurs przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje.
Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniała Komisja Konkursowa w składzie: pani dyrektor Anna Kamińska, pani Bożena Pośpiech, pani Urszula Moś, pani Iwona Tomaszewska i pani Aleksandra Rubiszewska- Grossek.
Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:
I miejsce - Zofia Błażejewska kl.III
II miejsce - Maja Walczak kl.III
III miejsce - Weronika Hełka kl. II
Zosia i Maja będą reprezentować naszą szkołę na Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Łęce Opatowskiej.
Laureaci konkursu i uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu artystycznego, dziękujemy za udział w konkursie i dzieleni się pięknem poezji.
8
AKCJA " GÓRA GROSZA"
Już poraz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji " Góra grosza". Organizatorem tej szczytnej inicjatywy jest Towarzystwo Nasz Dom. Od 1 listopada 2023 do 29 lutego 2024 skrzętnie zbieraliśmy monety o nominalałach od 1gr do 5 zł. Następnie wszystkie monety musiały być policzone i posegregowane według nominałów. W przeliczanie zebranych pieniędzy zaangażowała się klasa 7. W XXIV edycji akcji " Góra grosza " udało nam się uzbierać 494,53 zł. Zapakowane w pudła monety przesłaliśmy do Towrzystwa Nasz Dom. Zebrane w całej Polsce pieniądze przeznaczone zostaną na pomoc psychologiczną,rzeczową i specjalistyczną opiekę dla potrzebujących dzieci i rodzin. Wszystkim, którzy przyłączyli się do tej "PoMOCy za grosze" serdecznie dziękujemy. Wszak dobro to jedyna rzecz, która się mnoży kiedy się ją dzieli. Brawo Wy 👍
WARSZTATY "Jak dbać o zdrowie i higienę jamy ustnej ?"
Dnia 4 kwietnia 2024 roku odwiedziła nas pani Katarzyna Smołka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kępnie. Uczniowie klasy 2 i 3 uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez panią Kasię na temat higieny jamy ustnej w ramach projektu „Mam zdrowe zęby!”. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia przypadającego 7 kwietnia pani Kasia przybliżyła również uczniom zdrowe nawyki związane z tematem: Jak dbać o własne zdrowe?. Warsztaty były bardzo ciekawe i na pewno wniosły dużo zdrowej wiedzy w codzienne nawyki naszych uczniów. Dziękujemy pani Kasi za zdrową dawkę wiedzy oraz upominki dla uczniów i dyplomy dla klas.
11
MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI
„Moje miasto bez elektrośmieci” to najdłużej działający w Polsce ogólnopolski program edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z elektrośmieciami, skierowany do różnych grup uczestników.
Celem programu jest podnoszenie świadomości społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin i dzieci, w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Zachęcenie do oddawania elektrośmieci oraz zużytych baterii do punktów zbierania lub innych miejsc wyspecjalizowanych do ich odbioru. Budowanie wartości recyklingu zużytych sprzętów jako elementu niezbędnego w procesie ochrony środowiska naturalnego.
W marcu w naszej placówce odbyła się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Za każdy kilogram eletrośmieci otrzymaliśmy punkty, które wymienimy na bezpłatne pomoce dydaktyczne.Bardzo dziekujemy za zaangażowanie w zbiórkę!
Radosnego Alleluja!
KONKURS "SPRAWNI W PRZYSZŁYM ZAWODZIE"
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kępnie w poniedziałek odbył się już XI konkurs "Sprawni w Przyszłym zawodzie". Konkurs odbywał się pod patronatem Starostwa Powiatowego. Udział w nim wzięło 20 szkół podstawowych z powiatu kępińskiego.
Głównym celem konkursu był rozwój i kształtowanie myślenia technicznego oraz popularyzacja posługiwania się nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych a także przygotowanie młodzieży do przemyślanego wyboru przyszłego zawodu. Konkurs polegał na wykonywaniu zadań technicznych pod nadzorem nauczycieli ZSP Nr2 w Kępnie. Uczniowie zbierali punkty dla swojej szkoły i siebie, wykonując zadania w pracowniach: agrobiznesu, budowlano - projektowej, elektrycznej, gastronomicznej, handlowej, logistycznej, mechaniki pojazdowej i ślusarstwa, rolniczej, technologii drzewnych i tapicerskich. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej klas 7 Wiktoria Idzikowska, Katarzyna Saran, Patryk Izak, Kacper Kurp.
KREATYWNE ZAJĘCIA Z WYCHOWAWCĄ
Wiosna już, a święta tuż, tuż...
Uczniowie klasy VI przygotowywali się do świąt wielkanocnych poprzez wykonanie piaskowych dzieł.
Duże zaangażowanie uczniów przyniósł efekt w postaci przepięknych prac.
GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
W Zespole Szkół w Łęce Mroczeńskiej odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. Tematyka konkursu skupiona wokół motywu przyjaźni i miłości w twórczości polskich poetów. Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział Joanna Wiśniewska i Klara Gąsiorowska. Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły.
LEKCJA ASTRONOMII W NASZEJ SZKOLE
Dziś naszą szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium. Uczniowie i przedszkolacy oglądali pokazy w zamkniętej kopule. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii dzieci wewnątrz kopuły były jakby otoczone obrazem, dzięki temu można było podziwiać efekt 2D i 3D. Uczniowie poznali wiele interesujących szczegółów z zakresu astronomii. Wzbogacili swoją wiedzę o Układzie Słonecznym i gwiazdozbiorach. Planetarium wzbudziło wiele pozytywnych emocji, a także rozbudziło wyobraźnię.
Dziękujemy RADZIE RODZICÓW za zorganizowanie tej miłej przedświątecznej niespodzianki. Ta niesamowita lekcja na długo zostanie w naszej pamięci.
119
MASTER CHEF na zajęciach wychowanie do życia w rodzinie
Uczniowie klas 5 i 7 wcielili się w uczestników kuchennego programu telewizyjnego i na zajęciach WDŻ - tu wpólnie przyrządzali proste dania. Ciekawe czy spodobało im się bycie szefem kuchni? A może bardziej sprawdzili się w roli degustatorów?
14
NIESPODZIEWANY GOŚĆ...
Miły przerywnik miały dziś lekcje w naszej szkole. Wszystko za sprawą niezwykłego gościa, który do nas przybył. Pojawił się u nas zajączek i przyniósł dla każdego ucznia i przedszkolaka jajko niespodziankę oraz dobrą wiadomość, że Świętą Wielkanocne tuż, tuż...
Dziękujemy RADZIE Rodzicow za tę niespodziankę
22
WIOSNA, ACH TO TY...!
UROCZYTSTE OBCHODY PIERWSZEGO DNIA WIOSNY
Dzisiejszy dzień był wyjątkowo słoneczny i pogodny. Sprzyjało to wesołemu świętowaniu nadejścia wiosny.
67Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami przygotował moc atrakcji. Każda klasa była w pełni zaangażowana. Uczniowie oraz nauczyciele włożyli kolorowe ubrania i zaopatrzyli się w wiosenne gadżety. Pierwsza atrakcja, a mianowicie Szkolny Mam Talent, cieszyła się dużą popularnością. Wielu spośród naszych uczniów chętnie pokazało swoje talenty. Pokaz oceniło jury, z Panią Dyrektor Anną Kamińską na czele. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni medalami, zaś zwycięzca otrzymał puchar - ufundowane przez Radę Rodziców.. Pierwszą edycje Szkolnego Mam Talent wygrała Patrycja Pośpiech, uczennica klasy 6, która przepięknie zaśpiewała piosenkę z repertuaru Edyty Górniak. Następnie odbył się pokaz mody wiosennej, uczniowie przebrani w kwiaty, kapelusze i sukienki wiosny, z szalonymi makijażami i fryzurami tego dnia wyglądali wyjątkowo i bardzo barwnie. 21 marca to także Światowy Dzień Osób z Zespołem Dawna, toteż każdy uczeń pamiętał dziś, aby włożyć kolorowe skarpetki, koniecznie nie od pary. Po licznych emocjach związanych z pokazem mody i prezentacją talentów uczniowie udali się do swoich klas, aby przygotować i wspólnie zjeść wiosenne śniadanko. Aby zaś na dobre pożegnać zimę, a przywitać wiosnę różnobarwnym korowodem wyruszyliśmy na spacer po ulicach Słupi. Po powrocie do szkoły każda z klas urządziła seans filmowy i częstując się przy tym przekąskami przygotowanymi przez Radę Rodziców. To był wyjątkowy dzień. Wiosna przyszła, wnosząc do naszej szkoły moc radości i optymizmu...
SUKCESY NASZYCH TRZECIOKLASISTÓW W KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM
W poniedziałek 18 marca 2024 roku nasi uczniowie Marcel Soga i Maja Walczak uczestniczyli w Gminnym Konkursie Ortograficznym dla klas III w Baranowie. Marcel zajął III miejsce. Maja również piękne się spisała. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły. Życzymy dalszych sukcesów. Uczniów przygotowywała pani Iwona Tomaszewska.
3