Młodzi wykonawcy przypomnieli tragiczną historię Polski w okresie zaborów i wieloletnie dążenia niepodległościowe Polaków, które ostatecznie zakończyły się sukcesem. Akcja przedstawienia toczyła się dwupłaszczyznowo, ukazując wspomniane wydarzenia, z perspektywy rodziny żyjącej na przełomie XIX i XX wieku oraz z punktu widzenia ich przez współczesną młodzież. Młodzi ludzie, początkowo w niewielkim stopniu zainteresowani przeszłością ojczyzny, po wnikliwym zgłębieniu tej karty historii, zupełnie zmienili swoje nastawienie. Zrozumieli jak wielką wartością jest niepodległość, za którą wiele pokoleń Polaków przelewało krew. Puentą przedstawienia były słowa papieża Jana Pawła II: „ Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Wolność trzeba stale zdobywać, tworzyć ją na nowo…”. Inscenizacji towarzyszyła doskonała oprawa muzyczna, na którą złożyły się piosenki patriotyczne, w wykonaniu uczennic z klas: ósmej, szóstej i czwartej. Dekoracja i stroje występujących, dostosowane do realiów przedstawianej epoki, wprowadzały widzów w atmosferę przeszłych wydarzeń. Była to żywa lekcja historii, młodzi artyści doskonale odegrali swoje role, dostarczając zgromadzonej widowni wielu wzruszeń. Po występie otrzymali gromkie brawa, zostali w pełni docenieni przez publiczność i panią dyrektor Annę Kamińską, która pogratulowała im bardzo udanego występu.
W części artystycznej wystąpili: Oliwier Dobrzyński, Krystian Giezek, Varvara Havrylenko, Oliwia Iwańska, Bartosz Krupa, Dawid Małolepszy, Bruno Michalczyk, Patrycja Pośpiech, Wojciech Rabiega, Mateusz Skąpski, Martyna Stryjak, Joanna Wiśniewska, Marianna Zarańska, Malwina Dyla, Wiktoria Idzikowska, Monika Jagieniak, Dominika Kuna i Maria Czapczyńska.
Po zakończeniu akademii podsumowany został projekt historyczny, realizowany z okazji 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dla upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości uczniowie oraz wychowawcy wszystkich klas udekorowali swoje sale w barwy biało- czerwone. W każdej sali pojawiła się też gazetka tematyczna związana z 11 listopada . Dodatkowo uczniowie klasy 5, Hania, Eliza, Julia, Kajtek, Adrian i Piotrek udali się pod Pomnik Ofiar II wojny światowej, aby złożyć hołd tym, którzy za wolność i niepodległość Polski oddali życie. Młodzi zapalili znicz pamięci.