Szkoła Podstawowa

        • KANGUR MATEMATYCZNY
          • KANGUR MATEMATYCZNY

          • 19 marca 2026r odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny. Do zmagań matematycznych przystąpili: z klasy 3 – Zofia Lenart i Sebastian Drab, z klasy 4 – Mateusz Zając, Wiktoria Hełka i Paulina Poziemba, z klasy 5 – Maja Walczak, z klasy 7 – Adrianna Barczak, Natalia Płóciennik i Marcelina Zarańska, natomiast z klasy 8 Marianna Zarańska i Martyna Stryjak.

            Gratulujemy udziału w konkursie i z niecierpliwością czekamy na wyniki.

             

          • KONKURS PIOSENKI BAJKOWEJ

          • Uczennice klasy 8 Joanna Wiśniewska i Patrycja Pośpiech 12 marca 2026r. reprezentowały nasza szkołę w konkursie piosenki, który odbył się w Technikum św. Józefa w Kaliszu.

            "Once upon a song" - pod takim tytułem odbyła się trzecia edycja konkursu piosenki obcojęzycznej. Motywem przewodnim konkursu były piosenki bajkowe, które, jak przekonało się jury, bardzo odpowiadało wokalistom. Dziewczyny rywalizowały z 35 uczestnikami. Gratulujemy dziewczynom odwagi i wspaniałego występu.

             

          • SZKOLNE OBCHODY DNIA ŚW. PATRYKA

          • Jak co roku 17 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień św. Patryka  W tym dniu uczniowie założyli ubrania w kolorze zielonym oraz ozdoby nawiązujące do symboli tego święta tj. kapelusiki Leprechauna lub opaski z koniczynką. Został też zorganizowany konkurs na plakat promujacy Dzień św. Patryk. Uczniowie klas 1-8 przygotowali piękne prace, które można było podziwiać na wystawie w holu szkoły. Ponadto w uświetnienie tego święta zaangażowali się rodzice. Przygotowali smakołyki na mistrzowskim poziomie. Wśród nich były babeczki,ciasteczka, zielone i pomarańczowe galaretki. Wszystkie cieszyły oko, bo były przepięknie udekorowane, ale ucztą dla podniebienia był ich niepowtarzalny smak. Degustacja tych delicji zrobiła furorę wśród dzieci. To był bardzo udany dzień. 

        • ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KOBIET
          • ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KOBIET

          • Dzień Kobiet w naszej szkole upłynął w wyjątkowo radosnej atmosferze. Już od rana korytarze wypełniły się uczniami w odświętnych strojach i – co najważniejsze – w doskonałych humorach. Chłopcy tego dnia stanęli na wysokości zadania i byli wyjątkowo mili dla swoich koleżanek oraz pań nauczycielek.

            Samorząd Uczniowski przygotował specjalne życzenia dla Pań i dziewczynek oraz drobne upominki, które wywołały wiele uśmiechów. Każda klasa świętowała na swój własny sposób. Jedni budowali relacje, grając w planszówki, inni spędzali czas przy słodkim poczęstunku, młode damy otwierały szkolne salony SPA, robiąc manicure i wspaniałe makijaże, a jeszcze inni – ku zaskoczeniu nauczycielki– z ogromnym entuzjazmem uczyli się, jednocześnie się bawiąc podczas lekcji języka polskiego, która w tym dniu odbyła się na boisku szkolnym. Tam na uczniów klasy 5 i 6 czekały interesujące stacje zadaniowe z ćwiczeniami gramatycznymi, których bohaterką była KOBIETA.

            Nie zabrakło również miłych gestów – każda dziewczynka i pani została obdarowana kwiatkiem oraz dobrym słowem. A jak wiadomo, dobre słowo potrafi poprawić humor bardziej niż tabliczka czekolady, choć czekolada też się przydała. To był dzień pełen uśmiechów, życzliwości i wspólnego świętowania – czyli dokładnie taki, jaki powinien być Dzień Kobiet w szkole.

             

             

             

          • KONCERT GITAROWY W NASZEJ SZKOLE

          •  

            3 marca w naszej szkole odbył się fascynujący koncert muzyczny w wykonaniu Gitarowego Duo.

            W muzyczną podróż uczniów i przedszkolaków zabrali dwaj znakomici gitarzyści – Krzysztof Oczkowski oraz Krzysztof Orzechowski. Artyści na co dzień współpracują z Łódzkie Biuro Koncertowe „Wirtuoz”, a swoje doświadczenie sceniczne zdobywali, wywodząc się ze środowiska artystów scen krakowskich.

            Podczas koncertu muzycy zaprezentowali różnorodny repertuar, ukazując niezwykłe możliwości brzmieniowe gitary. Publiczność miała okazję usłyszeć zarówno utwory o charakterze klasycznym, jak i kompozycje bardziej rozrywkowe. Uczestnicy mieli okazji również dowiedzieć sie wielu ciekawych informacji o gitarze klasycznej, elektrycznej, basowej, manualnie, czy ukulele. Niektórzy również spróbowali swoich sił i wraz zuzykami stworzyli szkolną orkiestrę. Wirtuozeria wykonawców, doskonała technika oraz swobodny kontakt z publicznością sprawiły, że koncert przebiegał w niezwykle miłej i kameralnej atmosferze.

            Spotkanie z muzyką w wykonaniu Gitarowego Duo było nie tylko ucztą dla ucha, ale także inspirującą lekcją sztuki. Artyści udowodnili, że gitara to instrument o ogromnych możliwościach, potrafiący zachwycić bogactwem dźwięków i emocji.

             

        • ZIMOWE PÓŁKOLONIE - TYDZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ!
          • ZIMOWE PÓŁKOLONIE - TYDZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ!

          •  

            W pierwszym tygodniu ferii zimowych uczniowie klas 1–3 naszej szkoły uczestniczyli w półkoloniach zimowych. Program został starannie przygotowany tak, aby połączyć dobrą zabawę z nauką, integracją oraz rozwijaniem zainteresowań najmłodszych.

            Poniedziałek rozpoczął się zajęciami integracyjnymi w szkole oraz przypomnieniem zasad bezpiecznego wypoczynku. Następnie uczestnicy wyjechali na warsztaty „Od ziarenka do bochenka” do Chlebowej Chaty w Komorowie, gdzie poznali tajniki tradycyjnego wypieku chleba, skosztowali świeżego mleka, serwatki, kwaśnej śmietany i maślanki oraz samodzielnie wykonali masło i ser.

            Wtorek upłynął pod znakiem gier i zabaw w szkole, a także wyjątkowej wizyty w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Dzieci brały udział w zajęciach integracyjnych z osobami z niepełnosprawnościami oraz w warsztatach praktycznych, ucząc się empatii i współpracy.

            Środa przyniosła spotkanie z "Akademią Pana Kleksa" i eksperymentami chemicznymi mobilnego laboratorium Lab of Life, podczas wizyty w Gminnej Bibliotece w Baranowie. Tego dnia odbyły się również ciekawe pogadanki i warsztaty przygotowane przez przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji z Kępna.

            Czwartek rozpoczął się zajęciami profilaktycznymi prowadzonymi przez pracowniczkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kępnie. Następnie uczestnicy wyjechali na lodowisko w Wieruszów, gdzie doskonalili umiejętność jazdy na łyżwach.

            Piątek to czas zajęć plastycznych w szkole oraz wyjazdu na basen Qarium Kępno, podczas którego dzieci rozwijały i doskonaliły technikę pływania.

            Miniony tydzień był niezwykle intensywny i pełen radości. Uczestnicy świetnie się bawili, zdobywali nowe umiejętności i rozwijali swoje talenty. To był naprawdę udany i wartościowy czas zimowego wypoczynku.

          • MŁODZI DEBATUJĄ

          • 10 lutego 2026 roku w Szkole Podstawowej w Mroczeniu odbyła się debata uczniowska na temat współczesnego patriotyzmu. Zgromadziła ona młodzież z pięciu szkół z terenu naszej gminy. W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: przedstawiciele kuratorium oświaty, lokalnych władz i organizacji, dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice. Istotnym punktem spotkania była ciekawa i inspirująca prezentacja przygotowana przez wiceprezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej pana Łukasza Kamińskiego. Podczas prelekcji przedstawił on różne aspekty współczesnego patriotyzmu, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Prezentacja stała się punktem wyjścia do debaty uczniowskiej, podczas której młodzież dyskutowała nad znaczeniem miłości do ojczyzny w dzisiejszych czasach. Debata była ważną lekcją obywatelskiej postawy i pokazała, że młode pokolenie świadomie i odpowiedzialnie podchodzi do kwestii patriotyzmu we współczesnym świecie. Dziękujemy uczniom kl. 8: Joannie Wiśniewskiej, Patrycji Pośpiech i Brunowi Michalczykowi za godne reprezentowanie naszej szkoły w debacie uczniowskiej.

        • TYDZIEŃ RADOŚCI, SŁODKOŚCI I MIŁOŚCI, NAWET DO JĘZYKA OJCZYSTEGO...
          • TYDZIEŃ RADOŚCI, SŁODKOŚCI I MIŁOŚCI, NAWET DO JĘZYKA OJCZYSTEGO...

          • Ostatni tydzień przed rozpoczęciem ferii zimowych upłynął w naszej szkole w wyjątkowo radosnej i serdecznej atmosferze. Obchodziliśmy bowiem Dzień Zakochanych, Tłusty Czwartek oraz Dzień Języka Ojczystego, który właściwie połączyliśmy z walentynkami.

            Z okazji ostatniego czwartku karnawału nasza niezawodna Rada Rodziców przygotowała słodką niespodziankę dla każdego ucznia I przedszkolaka, za co serdecznie dziękujemy. Była to także doskonała okazja nie tylko do skosztowania pysznych pączków, ale również do poszerzenia wiedzy. Uczniowie przypomnieli sobie historię Tłustego Czwartku oraz dzieje pączków – dowiedzieli się, jak powstawały dawniej i jak produkuje się je współcześnie. Na lekcjach języka polskiego nie zabrakło zadań i ćwiczeń inspirowanych… pączkiem! Było twórczo, smacznie i edukacyjnie.

            Już od początku tygodnia towarzyszyła nam walentynkowa atmosfera. W szkole pojawiła się skrzynka walentynkowa, do której uczniowie chętnie wrzucali kartki dla sympatii i przyjaciół. W piątek przedstawicielki SU wcieliły się w rolę listonoszy i dostarczyły walentynkową pocztę do adresatów. Nie zabrakło uśmiechów, miłych słów oraz słodkich upominków – między innymi lizaków w kształcie serca od rodziców i nauczycieli. W klasach pojawiły się też walentynkowe dekoracje i gazetki. By to dzień pełen życzliwości, serdeczności i pozytywnych emocji, bo miłość to również przyjaźń, troska, szacunek i budowanie relacji. Pani Dyrektor wraz z Panią sekretarką postarały się o czerwone galaretki z posypką serduszkową i przeprowadzily kiermasz słodkości. 

            W minionym tygodniu zaakcentowaliśmy również Dzień Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. Ponieważ w tym czasie będziemy już korzystać z zasłużonego wypoczynku, postanowiliśmy uczcić to święto wcześniej. W szkole pojawiły się tematyczne gazetki ścienne, uwrażliwiające na piękno i bogactwo języka polskiego. W tym wyjątkowym tygodniu dominował motyw miłości – tym razem była to miłość do języka ojczystego. Na lekcjach uczniowie mierzyli się z łamańcami językowymi oraz przypominali sobie, dlaczego język ojczysty jest tak ważny dla tożsamości i kultury narodu.

            Był to tydzień pełen radości, wspólnoty i wartościowych działań edukacyjnych. W tak miłej atmosferze wkroczyliśmy w czas ferii zimowych. Życzymy wszystkim bezpiecznego i radosnego wypoczynku!

             

             

             

          • W PODZIĘCE ZA SERCE...

          • 11 lutego w naszej szkole dbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. To piękne wydarzenie zostało przygotowane przez uczniów klas pierwszej, drugiej i trzeciej wraz z wychowawczyniami, a jego celem było okazanie wdzięczności i miłości kochanym Dziadkom.

            Spotkanie miało dwie części – „dla ducha” i „dla ciała”. O tę drugą zadbali niezawodni rodzice, którzy przygotowali mnóstwo pysznych słodkości do kawki i herbatki. Stoły uginały się od ciast i, a goście mogli w miłej atmosferze spędzić czas ze swoimi wnuczętami.

            Najważniejszym punktem programu była jednak część artystyczna w wykonaniu uczniów. Uroczystość rozpoczęli pierwszoklasiści, którzy wykazali się prawdziwą smykałką do występów scenicznych. Dzieci w przepięknych strojach zaprezentowały inscenizację „Rzepki” oraz zatańczyły do znanej kabaretowej piosenki pt. „Klub Seniora”, wywołując uśmiech i gromkie brawa wśród publiczności.

            Następnie na scenie pojawili się uczniowie klas drugiej i trzeciej. Wierszem i piosenką podziękowali dziadkom za ich miłość, troskę i obecność w codziennym życiu. Dzieci wspólnie złożyły także wzruszającą obietnicę – że będą strzec historii rodzinnych i pamiętać o tym, jak ważną rolę pełnią dziadkowie. Podkreśliły, że są wdzięczne za to, iż byli z nimi wczoraj, są dziś i wyraziły nadzieję , że jeszcze przez wiele dni będą obok.

            Na zakończenie wszystkie dzieci razem wykonały piękną piosenkę dla Babć i Dziadków, która stała się symbolicznym finałem spotkania oraz obdarował gości własnoręcznie wykonanym upominkami.

            Uroczystość była niezwykłym i pełnym ciepła wydarzeniem. Zgromadziła wielu gości, którzy z dumą i wzruszeniem podziwiali występy swoich wnucząt.

             

             

          • WAŻNE SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          •  

            W piątek 6 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas IV–VIII z przedstawicielem policji. Głównym celem było zapoznanie uczniów z zagrożeniami w cyberprzestrzeni oraz wyposażenie uczniów w iumiejętności rozpoznawania, przewidywania oraz zapobiegania zagrożeniom występującym w sieci. Wydarzenie było okazją do zapoznanie uczniów z procedurami postępowania w przypadku niewłaściwego zachowania w sieci,  w szkole, jak i poza nią. Policjant omówił konsekwencje nieodpowiednich działań, zasady bezpieczeństwa oraz sposoby reagowania w sytuacjach zagrożenia.

            Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i aktywnego udziału w rozmowie, co pozwoliło im lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia. Spotkanie zorganizowała pani pedagog Alicja Hetmańczyk, dbając o podniesienie świadomości prawnej i bezpieczeństwa uczniów.

        • PODZIĘKOWANIA DLA RADY RODZICÓW
          • PODZIĘKOWANIA DLA RADY RODZICÓW

          •  

             

            Z całego serca pragniemy podziękować Radzie Rodziców za wspaniałą organizację Wieczorku Karnawałowego z loterią fantową, który odbył się 31 stycznia. Było to wydarzenie dopracowane w każdym szczególe – pełne radości, uśmiechu i niezwykłych atrakcji, które na długo pozostaną w pamięci gości. Dzięki Państwa zaangażowaniu i ogromnemu sercu udało się stworzyć wyjątkową atmosferę, a cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na potrzeby naszej szkoły, co jest pięknym dowodem troski o nasze dzieci i ich rozwój.

            Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Edyty Wiśniewskiej oraz Pani Haliny Rabiegi za całokształt pracy, poświęcony czas, energię i serce włożone w przygotowanie tego wieczoru.

            Dziękujemy również wszystkim Rodzicom za pomoc, przepyszne ciasta i deserki oraz każdą, nawet najmniejszą formę wsparcia.

            Wyrazy wdzięczności składamy także wszystkim Sponsorom, którzy przekazali fanty na loterię i dzięki którym wydarzenie było jeszcze bardziej atrakcyjne.

            To dzięki ludziom takim jak Państwo nasza szkoła jest miejscem pełnym życzliwości, współpracy i prawdziwej wspólnoty. Dziękujemy za piękny przykład, że razem możemy naprawdę wiele.

             

             

          • ÓSMOKLASIŚCI NA KONKURSIE " SPRAWNI W PRZYSZŁYM ZAWODZIE "

          • Dnia 3 lutego 2026 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kępnie odbyła się XIII edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy i Umiejętności Technicznych „Sprawni w przyszłym zawodzie”, skierowanego do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem Starostwa Powiatowego w Kępnie i zgromadziło reprezentantów aż 26 szkół podstawowych z powiatu kępińskiego.

                 Konkurs, zainicjowany w 2013 roku przez ZSP nr 2 w Kępnie we współpracy ze Starostwem Powiatowym, ma na celu rozwijanie kształcenia technicznego oraz popularyzację nowoczesnych pomocy dydaktycznych. To również doskonała okazja, by młodzi ludzie mogli sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe i świadomie planować dalszą ścieżkę edukacyjną. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Joanna Wiśniewska, Patrycja Pośpiech, Dawid Małolepszy, Mateusz Skąpski. W konkursie podejmowali się wykonania różnorodnych zadań związanymi z wykonywaniem zawodów , do których przygotowuje regionalna szkoła branżowa. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i uczestnictwo w konkursie.

          • GMINNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

          • 15 stycznia w Zespole Szkół w Łęce Mroczeńskiej odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek, który jak co roku zgromadził wielu młodych, utalentowanych wykonawców z terenu całej gminy Baranów. Tradycyjnie uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy 1–3, 4–6 oraz 7–8.

            Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowali: Zofia Zawieja i Wojciech Wierzbiński, Dominika Kuna i Weronika Hełka oraz Mariana Zarańska i Patrycja Pośpiech. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, wykazując się nie tylko umiejętnościami wokalnymi, ale również dużą wrażliwością muzyczną i odwagą sceniczną.

            Miło nam poinformować, że Wojciech Wierzbiński zajął III miejsce w kategorii klas 1-3, natomiast Weronika Hełka otrzymała wyróżnienie w kategorii klas 4–6. Gratulujemy wszystkim reprezentantom oraz dziękujemy za piękne występy i godne reprezentowanie naszej szkoły.

          • BAL KARNAWAŁOWY

          • Dnia 17 stycznia Rada Rodziców Zespołu Szkół w Słupi pod Kępnem przygotowała wyjątkowy bal karnawałowy, który odbył się na sali wiejskiej. Wydarzenie zostało zorganizowane w trzech grupach wiekowych, aby każdy mógł bawić się w odpowiednim dla siebie gronie i w komfortowych warunkach.

            Jako pierwsze na parkiet wkroczyły przedszkolaki oraz dzieci z zerówki, które w kolorowych strojach i przy wesołej muzyce rozpoczęły karnawałową zabawę. Następnie swój bal przeżywali uczniowie klas 1–4, a na zakończenie dnia bawili się uczniowie klas 5, 6, 7 i 8.

            Podczas imprezy nie zabrakło animatora, który zapewnił dzieciom wiele atrakcji, konkursów i tańców. Pan prowadzący dwoił się i trochę, aby każdy uczestnik bawił się wyśmienicie. Rodzice przygotowali również mnóstwo smakołyków. Na stołach pojawiły się babeczki, przekąski, chipsy, słodkości, a także pyszna pizza, którą uczniowie i przedszkolacy zjedli z wielkim apetytem.

            Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za zaangażowanie i przygotowanie tak wspaniałego balu, który dostarczył wszystkim wielu radości i niezapomnianych chwil.

          • SZKOLNY ETAP KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK

          • 9 stycznia w naszej szkole odbył się Konkurs kolęd i pastorałek dla uczniów klas I–III. Mali wykonawcy zaprezentowali piękne, pełne radości i wzruszeń interpretacje świątecznych utworów. Jury, doceniając zaangażowanie wszystkich uczestników, nagradziło ich dyplomami oraz naklejkami.  Laureaci zaś otrzymali dodatkowo drobne upominki i możliwość reprezentowania szkoły w konkursie gminnym, który odbędzie się 15 stycznia w Zespole Szkół w Łęce Mroczeńskiej.

            Wyniki konkursu:

            1. miejsce – Zofia Zawieja, klasa II

            2. miejsce – Wojciech Wierzbinski, klasa II

            3. miejsce – Maria Błażejewska, klasa I

            Gratulujemy wszystkim wykonawcom, dziękujemy za wspaniałą, świąteczną atmosferę i życzymy powodzenia w konkursie gminnym.

             

             

          • UCZNIOWIE KLAS 1-3 NA WYCIECZCE Z PROGRAMU "WYJŚCIE Z KLASĄ"

          • 19 grudnia dzieci z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wzięły udział w wycieczce autokarowej do zamku w Mosznej i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Był to kolejny wyjazd naszych uczniów, który w całości sfinaansowany został z programu rządowego Wyjście z klasą". 

            Pierwszym punktem były zajęcia wychowania fizycznego w zamkowym ogrodzie, gdzie uczestnicy mogli stanąć w szranki podczas walki na miecze. Następnie przeszliśmy do pałacowych podziemi, gdzie Tiara Przydziału określiła dom, do którego będą należeli młodzi adepci sztuk magicznych. Przyodziani w szaty udaliśmy się na zwiedzanie zamkowych komnat, podczas którego pani profesor opowiedziała nam wiele wspaniałych historii. Z tą dawką wiedzy udaliśmy się na zajęcia alchemii, gdzie z niewielką pomocą przygotowaliśmy eliksiry i uczyliśmy się zaklęć, a następnie wzięliśmy udział w lekcji gotyckiego pisma. Po wszystkim wyruszyliśmy w dalszą drogę.
            W Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu podzieliliśmy się na dwie grupy. Podczas gdy jedni z nas nagrywali słuchowisko w najprawdziwszym studiu nagrań, pozostali, wyposażeni w audio przewodniki mogli zapoznać się z fantastyczną wystawą multimedialną. 
            W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w restauracji McDonald's na posiłek, a później - ze śpiewem na ustach - wróciliśmy do miejsca zbiórki.