• Świadczenia profilaktyczno-zdrowotne pielęgniarki szkolnej

SZKOLNO-ŚRODOWISKOWYCH „PROMEDOS”

UL. KS. P. WAWRZYNIAKA 42, 63-600 KĘPNO

Świadczenia profilaktyczno-zdrowotne pielęgniarki szkolnej

Pielęgniarka w Szkole Podstawowej w Szkole Podstawowej w Słupi pod Kępnem  pracuje w każdy poniedziałek w godz. 8.50-12.50 i realizuje następujące świadczenia profilaktyczne

i zdrowotne:

• wykonuje i interpretuje testy przesiewowe dzieci w poszczególnych rocznikach (6,10,12,13 r.ż.)

W ramach badania przesiewowego pielęgniarka wykonuje następujące badania:

• ocena rozwoju fizycznego – pomiary: wysokości i masy ciała, w tym określenie współczynnika masy ciała  BMI (wszystkie roczniki objęte badaniem przesiewowym)
          • układu ruchu, w tym bocznego skrzywienia kręgosłupa, zniekształceń statycznych kończyn dolnych (wszystkie roczniki objęte badaniem przesiewowym) oraz hyperkifozy piersiowej (13 r.ż.)
          •  w kierunku zeza (Cover test, test Hirschberga) (6 r.ż.)
          •  ostrości wzroku  (wszystkie roczniki objęte badaniem przesiewowym)
          •  słuchu - badanie orientacyjne szeptem (6, 13 r.ż.)
          • ciśnienia tętniczego krwi (wszystkie roczniki objęte badaniem przesiewowym)
          • orientacyjne wykrywanie zaburzeń statyki ciała (6 r.ż.)
          • orientacyjne wykrywanie wad wymowy (6 r.ż.)
          • kieruje postępowaniem poprzesiewowym oraz sprawuje opiekę nad uczniami z dodatnimi wynikami testów (informacje o psychicznym i somatycznym stanie zdrowia dzieci pielęgniarka czerpie z kart lekarskiego badania profilaktycznego, które dzieci przechodzą po wykonaniu badań przesiewowych u pielęgniarki szkolnej)
          • prowadzi czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi
          • udziela doraźnej pomocy przedlekarskiej w przypadku nagłych zachorowań i urazów
          • realizuje grupową profilaktykę fluorkową wśród uczniów w wieku 7-12 metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy w roku, w odstępach co 6 tygodni ( w roku szkolnym 2020/2021ze względu na sytuację epidemiologiczną sytuacja może ulegać zmianie - zgodnie z wytycznymi NFZ)
          • bierze  udział w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej
          •  w ramach edukacji zdrowotnej realizuje w poszczególnych klasach zagadnienia wynikające z bieżących potrzeb, najczęściej są to tematy związane z:

- higieną ciała i j. ustnej

- formami spędzania czasu, wypoczynkiem czynnym i  biernym

- aktywnością ruchową

- zdrowym, racjonalnym odżywianiem

- problemami okresu dojrzewania

oraz pierwsza pomoc przedmedyczna

Pielęgniarka współpracuje z dyrektorem szkoły, nauczycielami oraz rodzicami dzieci.

K I E R O W N I K

NZOZ „PROMEDOS”