W dniach od 17.01. do 21.01.22 r. w naszej szkole był realizowany projekt pod hasłem „Na sportowo - zawsze zdrowo” sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Baranowie. Skierowany był do uczniów klas 1-3. W ramach projektu odbyły się zajęcia ruchowe, plastyczne i profilaktyczne. Było dużo ruchu i zabawy. Dowiedzieliśmy się jak ruch pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka, poznaliśmy różne dyscypliny sportowe, dowiedzieliśmy się jak zdrowo się odżywiać i co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Każdego dnia na sali gimnastycznej odbywały się gry i zabawy sportowe, aerobik a w ostatnim dniu odbył się „Bal Sportowców”, gdzie było mnóstwo zabaw przy muzyce i dużo radości. Zajęcia w ramach projektu przeprowadziła Iwona Tomaszewska.
REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA NA ROK SZKOLNY 2022/2023
KOLĘDOWANIE PRZY ŻŁÓBKU
- 6
W niedzielę 16 stycznia 2022 roku członkowie koła teatralnego z klas IV i V wystawili jasełka pt. „Cud Bożego Narodzenia”. Występ miał miejsce w kościele parafialnym w Słupi pod Kępnem. Do wspólnego kolędowania przy żłóbku włączyli się także chętni uczniowie naszej szkoły z klas I-VIII oraz licznie zgromadzeni parafianie. Po występie najmłodsi złożyli życzenia księdzu proboszczowi, nauczycielom, rodzicom, parafianom i gościom. Na zakończenie ksiądz proboszcz udzielił zebranym błogosławieństwa, a wszystkie występujące dzieci poczęstował słodyczami.
GMINNY KONKURS KOLĘD
- 7
Dnia 14.01.2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVIII Gminnym Konkursie Kolęd, który odbył się z Zespole Szkół w Łęce Mroczeńskiej.
Szkołę reprezentowali: Kseniya Fomichova (kl. II), Maria Czapczyńska (kl. III), Patrycja Pośpiech (kl. IV), Tomasz Sadura (kl. V), Julia Olejnik (kl. VIII), Wiktoria Hełka (kl. VIII).
Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych występów!
Z ogromną radością informujemy o wynikach konkursu:
Marysia - II miejsce w kategorii klas I-III
Tomek – III miejsce w kategorii klas IV-VI
Wiktoria – I miejsce w kategorii klas VII-VIII
Julia – II miejsce w kategorii klas VII-VIII
Bardzo dziękujemy organizatorom za przesympatyczne przyjęcie i niezwykłą atmosferę konkursu.
Konkurs "Nasz pomysł na ochronę środowiska” VII edycja
Departament Korzystania i Informacji o Środowisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu organizuje Konkurs pn. „Nasz pomysł na ochronę środowiska” VII edycja – Wpływ zanieczyszczeń na środowisko i nasze zdrowie.
Celem Konkursu „Nasz pomysł na ochronę środowiska” jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, zarówno poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla tych wspólnych dóbr występujące w otaczającym nas świecie.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z podziałem
na dwie kategorie:a. Kategoria I: uczniowie klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych województwa wielkopolskiego.
b. Kategoria II: uczniowie szkół ponadpodstawowych województwa wielkopolskiego.
Przedmiotem VII edycji Konkursu jest przygotowanie i zrealizowanie przez trzyosobowy zespół uczniów pochodzących z jednej szkoły:
- Foto książki pokazującej wpływ zanieczyszczenia na środowisko i nasze zdrowie – pokazanie aktualnego stanu środowiska wraz z propozycją zmian. Foto książka powinna zawierać dokumentację fotograficzną wraz z krótkimi opisami stanu faktycznego oraz proponowanymi zmianami.
1. Format foto książki A4 (210 mm x 297 mm ) – pionowo,
2. Foto książka powinna zawierać stronę tytułową,
3. Ilość stron foto książki: max 30 stron,
4. Wymagany jest zapis na elektronicznym nośniku danych.
Prace należy dostarczyć w formie papierowej i elektronicznej (zapis na powszechnie dostępnym
i stosowanym nośniku danych (np. płyta CD, płyta DVD, przenośna pamięć USB - tzw. „pen drive”)
na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Departament Korzystania i Informacji o Środowisku, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań.Czas trwania VII edycji Konkursu od 17 stycznia 2022 r. (data ogłoszenia) do 1 kwietnia 2022 r. (decyduje data stempla pocztowego).
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystej Gali.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z regulaminem konkursu i wzięcia w nim udziału.
Szczegóły konkursu znajdziecie Państwo w plikach do pobrania:
1. Regulamin konkursu (w tym wzór zgłoszenia oraz oświadczenia)
2. Uchwała Zarządu Województwa Wielkopolskiego
Poniżej link z informacjami o Konkursie:
https://www.umww.pl/konkurs-nasz-pomysl-na-ochrone-srodowiska-vii-edycja
Wirtualny spacer po Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w miejscowości Olszowa
Zapraszamy do wirtualnego spaceru zrealizowanego przez ZZO Olszowa Sp. z o.o. w ramach kampanii edukacyjnej pn.: „Kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców gmin południowej Wielkopolski poprzez interaktywny spacer po ZZO Olszowa i zakup pomocy dydaktycznych” dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
W tym tak trudnym czasie, kiedy obowiązują ograniczenia w związku z pandemią możesz zajrzeć do niemal wszystkich zakątków Zakładu Zagospodarowania Odpadów w miejscowości Olszowa, odwiedzając wirtualnie m.in.:
- halę sortowni,
- wagę,
- Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK),
- magazyn odpadów niebezpiecznych,
- plac dojrzewania kompostu,
- reaktory stabilizacji tlenowej,
- składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne: zrekultywowaną kwaterę nr 1 (w fazie poeksploatacyjnej) i obecnie użytkowaną kwaterę nr 2 (w fazie eksploatacyjnej),
- budynek administracyjny pełniący także funkcję edukacyjną,
- ścieżkę edukacyjną,
... i wiele innych obiektów/urządzeń czy maszyn niezbędnych do funkcjonowania instalacji komunalnej jaką jest ZZO Olszowa.
Podczas spaceru czeka na Ciebie narracja lektora z danymi o Spółce, ciekawe informacje tekstowe oraz krótkie filmy dotyczące oglądanych obiektów, maszyn czy urządzeń znajdujących się w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w miejscowości Olszowa.
Mamy nadzieję, że spacer zachęci Cię do odwiedzin Zakładu Zagospodarowania Odpadów Olszowa w realu w zorganizowanej wycieczce edukacji ekologicznej!
Serdecznie zapraszamy do wirtualnego zwiedzania:
Spacer Wirtualny ZZO Olszowa (zzo-olszowa.pl)
Więcej informacji o realizowanych przez ZZO Olszowa Sp. z o.o. kampaniach edukacyjnych znajdziesz pod poniższymi linkami:
ZAJĘCIA MUZYCZNE
DOŻYWIANIE
Szanowni rodzice,
przypominamy, że w styczniu należy złożyć nowy wniosek o dożywianie.
Posiłek w domu i w szkole
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie w ramach realizacji Programu “Posiłek w szkole i w domu” przypomina o możliwości ubiegania się o pomoc w formie jednego gorącego posiłku dla dzieci w szkole i przedszkolu oraz dla osób samotnych, starszych spełniających kryteria (wymienionych w art. 7 ust. 2-15 ustawy o pomocy społecznej (m.in. bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała choroba, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietność).
Do wniosku o pomoc należy dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodów wszystkich członków rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku – m.in.:
- zaświadczenie o zarobkach (zawierający informacje o kwotach: brutto, netto, składki, podatek),
- odcinek lub decyzję o wysokości renty /emerytury z ZUS lub KRUS,
- kserokopia nakazu płatniczego dot. wysokości powierzchni gospodarstwa rolnego (za 2020 r. lub 2021 r. – jeżeli osoba lub rodzina go posiada )
- odcinek potwierdzający opłacenia składki w KRUS
- oświadczenie o dochodach z prac dorywczych wszystkich członków rodziny
- zaświadczenia lub oświadczenia o pozostałych dochodach rodziny niezależnie od źródła ich uzyskiwania
- rachunki potwierdzające wydatki np. za energię elektryczną, wodę, gaz, śmieci, opał, zakup lekarstw (faktura imienna) i leczenia, opłaty za raty kredytów i pożyczek, wydatki potwierdzające remonty w domu (faktury i rachunki), itp.;
- ponadto zaświadczenie od lekarza potwierdzające problemy zdrowotne danego członka rodziny;
- kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności oraz inne dokumenty potwierdzające trudną sytuację rodziny.
Wnioski są przyjmowane w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Baranowie - poniedziałek od godz. 10:00 – 18:00 oraz od wtorku do piątku od godziny 7:30 – 15:30
Informację można uzyskać pod numerem telefonu (62) 74 10 040 / 043 / 044
TYTKA CHARYTATYWNA
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w akcji pomocy Tytka Charytatywna organizowanej w naszej szkole przez Wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas. Dziękujemy za obfite wypełnianie tytek produktami spożywczymi, słodyczami i środkami czystości.
Bardzo to piękne i wzruszające, że tak wiele osób zaangażowało się w pomaganie.
Celem zbiórki było pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych w przechowywaniu, takich jak: mąka, cukier, ryż, płatki, olej, słodycze, itp. Zbieraliśmy również środki higieny i utrzymania czystości.
W dniach 10–17 grudnia została przeprowadzona w naszej szkole akcja Tytka Charytatywna, w którą włączyli się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Dzięki zbiórce artykułów żywnościowych i środków czystości mogliśmy podzielić się z tymi, którzy potrzebują naszej pomocy. 21 grudnia opiekun szkolnego koła p. Bożena Pośpiech i p. Sabina Barczak-Chwał przekazały 18 Tytek Charytatywnych wytypowanym osobom i rodzinom z naszej miejscowości. Do tytek zostały dołączone kartki wykonane przez wolontariuszy wraz z życzeniami świątecznymi od całej społeczności szkolnej.
DZIĘKUJEMY !!!
RATUJMY SERDUSZKO MARTUSI
- 3
Przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, w naszej szkole odbyła się kolejna akcja charytatywna.
Zbieraliśmy środki pieniężne na operację kardiologiczną w klinice w Rzymie dla niespełna dwumiesięcznej Martusi, która urodziła się ze śmiertelną wadą serca.
Bardzo się cieszymy, że przedświąteczna akcja charytatywna spotkała się z dużą dobrocią i otwartymi sercami Państwa i Państwa dzieci!
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wszelką pomoc!
KOLONIE LETNIE 2022
Życzenia
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA OD SU
Szkolny Konkurs „MOJA CHOINKA”
- 2
W grudniu w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny „Moja choinka”. Do udziału zaproszeni zostali wszyscy uczniowie klas I-VIII. Przedmiotem konkursu było stworzenie przestrzennej choinki świątecznej, wykonanej dowolną techniką plastyczną, z możliwością wykorzystania różnorodnych materiałów.
Konkurs wzbudził duże zainteresowanie u naszych uczniów. Wszystkie choinki zostały wykonane bardzo starannie i z dużą pomysłowością. Wyłonienie zwycięzców okazało się bardzo trudne.
Jury przyznało nagrody w 3 kategoriach:
Klasy I – III:
I miejsce: Maja Walczak, Zofia Błażejewska, Wojciech Krupa, Adrian Tyra, Marcelina Zarańska, Arkadiusz Kania.
Klasy IV-VI:
I miejsce: Martyna Stryjak, Bruno Michalczyk
Klasy VII-VIII:
I miejsce: Zuzanna Siwa
Pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni.
Dziękujemy za udział w konkursie.
WYCIECZKA DO WARSZAWY
W dniach 24 - 26 listopada 2021 roku uczniowie naszej szkoły odbyli trzydniową wycieczkę do Warszawy. Szkoła otrzymała 15000 złotych dofinansowania z programu Poznaj Polskę. Zwiedzanie stolicy rozpoczęło się od obejrzenia z zewnątrz Rezydencji Prezydenta RP – Belwederu. Po wysłuchaniu najważniejszych informacji o tym obiekcie przeszliśmy pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie weszliśmy do Parku Łazienkowskiego. Pan przewodnik opowiedział nam o Fryderyku Chopinie, wysłuchaliśmy też krótkiego koncertu płynącego z ławeczki wielkiego kompozytora. Po spacerze po parku, którego nie lada atrakcją było karmienie orzeszkami wiewiórek, zwiedziliśmy Pałac na Wodzie.
Kolejnym etapem zwiedzania stolicy był Zamek Królewski. Tutaj przewodnicy oprowadzili poszczególne grupy po królewskich komnatach. Uczniowie byli zachwyceni, z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści . Potem udaliśmy się w kierunku Archikatedry Św. Jana Chrzciciela. Pan przewodnik opowiedział historię kościoła. Był moment modlitwy przed kaplicą z cudownym wizerunkiem Pana Jezusa i przy grobie błogosławionego Prymasa Tysiąclecia. Słuchając historii miasta, udaliśmy się wzdłuż murów obronnych pod pomnik Małego Powstańca.
Ostatnim punktem środowego zwiedzania miasta były ogrody w Wilanowie. Uczniowie mogli podziwiać cudownie, wielobarwnie podświetlony ogród. Światła zmieniały się w takt muzyki . Oczywiście pan przewodnik opowiedział nam także historię pałacu. Pełni wrażeń skierowaliśmy się do hotelu na nocleg.
Czwartek powitał nas cudowną pogodą. Po obfitym śniadaniu udaliśmy się na wojskowe Powązki. Wysłuchaliśmy opowieści pana przewodnika, zatrzymywaliśmy się nad grobami znanych postaci, a na grobie „Rudego” i „Zośki” zapaliliśmy znicze.
Muzeum Józefa Piłsudskiego to kolejny punkt naszej wycieczki. Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy i tutaj przewodnicy zapoznali nas z historią życia i działalnością Marszałka Polski.
Po powrocie do Warszawy wjechaliśmy na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Metrem dojechaliśmy do stacji Centrum Nauki Kopernik Zabawa w centrum trwała dwie godziny. Na poszczególnych stanowiskach mieliśmy okazję wykonać najróżniejsze doświadczenia. Wypełniony atrakcjami dzień zakończyliśmy obiadokolacją w naszym hotelu.
Piątek to ostatni dzień zwiedzania stolicy. Najpierw udaliśmy się pod Grób Nieznanego Żołnierza. O godzinie 9.00 obejrzeliśmy zmianę warty. Po wysłuchaniu historii Placu Piłsudskiego spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem, zatrzymując się przed pałacem Prezydenckim, pomnikami, kościołami i innymi ważnymi obiektami. Dotarliśmy ponownie na Stare Miasto, by przy świetle dziennym podziwiać urokliwe kamienice i warszawską Syrenkę. Ulicą Kamienne Schodki zeszliśmy nad Wisłę i
O godzinie 11.00 weszliśmy na Stadion Narodowy. Przewodnik stadionowy oprowadził nas po całym obiekcie . Byliśmy na płycie stadionu, w szatniach, tarasie widokowym, odpoczęliśmy w lożach dla VIP-ów.
Ostatnim punktem programu było Muzeum Narodowe. Obejrzeliśmy wystawę plenerowa- samoloty, helikoptery, armaty, działa, a kilka minut później przewodnicy oprowadzili nas po obiekcie i opowiedzieli o zbiorach muzealnych.
Po obiedzie wyruszyliśmy do Słupi, by punktualnie o 21.00 powitać oczekujących na nas rodziców.
40. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE
MIKOŁAJKI
Niemożliwe, to jest bajka!
Tu Mikołaj, tam Mikołajka!
6 grudnia, w poniedziałek
każdy ubrany w mikołajkowy gadżet.
Tego, kto nie zapomniał
świątecznego ubranka,
spotkała miła i słodka niespodzianka!
186 grudnia to dzień, na który czekają wszystkie dzieci i nie tylko. Jest to jeden z najsympatyczniejszych dni w roku szkolnym, nie tylko z powodu luźnych lekcji, ale również z powodu miłej atmosfery, która mu towarzyszy.
Również w naszej szkole od samego rana można było zauważyć świątecznie ubranych uczniów w mikołajkowych czapkach, którzy z niecierpliwością oczekiwali św. Mikołaja. I przybył... po krótkim oczekiwaniu młodzież doczekała się upragnionego gościa, który odwiedził każdą klasę i obdarował wszystkich słodkościami. Młodsze dzieci otrzymały również miłe niespodzianki, zaś starsze klasy wymieniły się prezentami wcześniej przygotowanymi.
Dzień upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze. Nie było wśród nas nikogo, kto nie wierzy w św. Mikołaja.
APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ
APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ
to program profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia realizowane w naszej placówce.
Gdy coś nam dolega sięgamy do apteczki pierwszej pomocy medycznej. A jak możemy pomóc sobie lub komuś, kto czuje się zraniony, czy przeżywa trudne momenty?
Podczas spotkań wspólnie z uczniami zastanawiamy się, co jest ważne dla zdrowia emocjonalnego i dobrego funkcjonowania, dzieci tworzą i wyposażają swoje Apteczki. Uczymy dzieci optymizmu i radzenia sobie z przeciwnościami.
Realizujemy zajęcia omawiając następujące zagadnienia:
1. Apteczka skarbów - jak leczyć rany duszy?
2. Optymizm - myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
3. Przyjaźń - okazuj miłość i przyjaźń!
4. Kreatywność - ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
5. Wytrwałość - nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
6. Zdrowie fizyczne - dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
7. Szczerość - nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia!
8. Życzliwość - próbuj zrozumieć i wspierać innych!
9. Wdzięczność - okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
10. Marzenia - wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!
Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E. P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.
Realizacja programu powinna przyczynić się do rozwijania w dzieciach umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienia dla innych.
Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale również by odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną. Chcemy uczyć dzieci optymizmu, wiary we własne siły i umiejętności radzenia sobie z trudnościami.
W naszej szkole przeszkolonym realizatorem rekomendowanego programu jest pedagog szkolny Bogumiła Górecka-Kijak, od grudnia projekt zostanie realizowany w naszej szkole.
ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH
Zapraszamy uczniów wraz z rodzicami oraz wszystkich mieszkańców Słupi do udziału w konkursie ekologicznym organizowanym przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Olszowie.Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie13 gmin tj.: Gminy Baranów, Gminy Bralin, Gminy Doruchów, Gminy Dziadowa Kłoda, Gminy Kępno, Gminy Łęka Opatowska, Gminy Międzybórz, Gminy Oleśnica, Miasta Oleśnica, Gminy Perzów, Gminy Rychtal, Gminy Syców, Gminy Trzcinica.Celem konkursu jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie zbiórki surowców wtórnych poprzez utrwalanie nawyku systematycznej zbiórki odpadów i segregacji, utrwalenie wiedzy o prawidłowym kwalifikowania odpadów do poszczególnych grup surowców wtórnych oraz poszerzenie wiedzy o możliwościach wykorzystania odpadów i sposobach przygotowania odpadów do przekazania do recyklingu.Konkurs obejmuje segregację surowców wtórnych w zakresie:
1. Makulatura (opakowania z papieru, karton, tekturę, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, torby i worki papierowe).
2. Aluminium (puszki po napojach, sokach i konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików).
3. Szkło (opróżnione butelki i słoiki po napojach i żywności bez kapsli, nakrętek i zatyczek szklane opakowania po kosmetykach).Prosimy o dostarczenie posegregowanych surowców na teren szkoły.
Zbiórka odpadów odbywać się będzie w dniach 2 grudnia 2021r. – 17 grudnia 2021r.
Miejsce składowania:
Makulatura – szatnia w sali gimnastycznej
Aluminium i szkło - przy boisku obok metalowego garażu (za budynkiem klasy V)
Andrzejki 2021 - "Cyganka prawdę Ci powie..."
- 5
We wtorek 30 listopada z okazji Andrzejek Samorząd Uczniowski przygotował niespodziankę dla uczniów kl. 4-8. Zostali oni zaproszeni do Salonu Wróżb na spotkanie z Cygankami - Wróżbitkami, w rolę których wcieliły się: Michalina Jańska, Zosia Giezek i Karolina Szubert. Wszyscy odwiedzający salon opuszczali go w bardzo dobrych humorach, ponieważ wróżba okazała się dla ich pomyślna i przepowiedziała im wspaniałą przyszłość.